Dzikhi Bit 2020

Nowe wydanie rocznika Dzikhi Bit.

Nowy Dzikhi Bit online jest już dostępny!

Od dwóch lat Dzikhi Bit ukazywał się zawsze na Majówkę – w urodziny Bramy Poznania. Udostępnialiśmy go bezpłatnie w wydaniu papierowym oraz online. Tym razem jest inaczej. Nie możemy spotkać się z naszymi Odbiorcami osobiście nad Cybiną by świętować kolejną rocznicę otwarcia Bramy Poznania. Możemy jednak podzielić się z Państwem magazynem Dzikhi Bit i przekazać ciekawą i inspirującą lekturę na najbliższe dni.

#DziedzictwoDlaKlimatu

To idea, która przyświeca Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w 2020 roku

Taki jest też temat najnowszego Dzikhiego Bita. Jak zwykle piszemy w nim o wszystkim, co związane z dziedzictwem naszego miasta, jego interpretacją, kulturą, która nas określa, i historią, która stanowi o naszej tożsamości. Robimy to z perspektywy Bramy Poznania i Traktu Królewsko-Cesarskiego. Tym razem szczególnie przyglądamy się kwestii klimatu, gdyż jesteśmy przekonani, że jako miejska instytucja kultury naszym obowiązkiem jest zaangażować się w proces wspierania działań mitygacyjnych i adaptacyjnych związanych z globalnym ociepleniem.

Wstąpiliśmy do Sieci Dziedzictwa Klimatycznego

Aby efektywnie rozwijać ideę #DziedzictwoDlaKlimatu, wstąpiliśmy do Sieci Dziedzictwa Klimatycznego (ang. CHN – Climate Heritage Network)
działającej przy Międzynarodowej Radzie Ochrony Zabytków (ang. ICOMOS – International Council on Monuments and Sites). Ponadto realizacja postulatów #DziedzictwoDlaKlimatu przybrała w CTK TRAKT formę dwutorowego planu działania, którego istotę zawarliśmy w naszym Manifeście, „zielonym dekalogu” CTK TRAKT oraz zaplanowanym programie wydarzeń na obecny rok – o tym wszystkim przeczytacie Państwo w magazynie.

Poza tym

W najnowszym numerze Dzikhiego Bita znajdziecie Państwo m.in.: rozmowę z Anną Sierpińską z portalu Nauka o Klimacie, wywiad z przedstawicielami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, artykuł o znikających rzekach w Poznaniu, wspomnienia związane z czasem spędzonym na łonie przyrody zgromadzone w Archiwum Społecznym Śródki, tekst o aktualnych proekologicznych rozwiązaniach, które realizowane są w naszym mieście w ramach inicjatywy CONNECTING Nature, materiał o odpowiedzialnej turystyce miejskiej, oraz wiele innych inspirujących treści.

Wybrane artykuły zostały przetłumaczone na język angielski i język rosyjski, a już w drugiej połowie maja udostępnimy Państwu online wydania Dzikhiego Bita w całości przetłumaczone na powyższe języki. Zapraszamy do lektury!

https://bramapoznania.pl/dzikhi-bit
https://issuu.com/bramapoznania/docs/dzikhi_bit_2020_pl_online
https://bramapoznania.pl/files/dzikhi-bit-2020-pl-online.pdf

Zespół CTK TRAKT.

Dzikhi Bit premiera online
Brama Poznania z lotu ptaka
×