„Interpretacja dziedzictwa” Freemana Tildena – premiera książki

„Interpretacja dziedzictwa” Freemana Tildena – premiera książki

Wyzwania bywają różne: jak ożywić prehistoryczne ruiny, jak wyjaśnić proces geologiczny, który przyczynił się do powstania danej formacji skał, jak poruszyć serca i umysły osób odwiedzających pola dawnych bitew, zabytki i miejsca pamięci, jak przekazać dzieciom wiedzę o cudach natury? Książka Freemana Tildena prezentuje sześć zasad interpretacji, które od 1957 roku są nieustannie pomocne przy tego rodzaju problemach i podpowiadają, jak odkrywać i opisywać prawdę ukrytą pod powierzchnią rzeczywistości.

Ta edycja książki jest pierwszą prezentacją dzieła Freemana Tildena w całości po polsku.

KSIĄŻKA DOSTĘPNA JEST W „ZAKĄTKU PAMIĄTEK” BRAMY POZNANIA. W celu zakupu wysyłkowego prosimy o kontakt: sklep@bramapoznania.pl

Recenzje/opinie o książce:

Dzieło Freemana Tildena stanowi klucz do nowoczesnej heritologii, niezwykłej przygody intelektualnej polegającej na ciągłym odkrywaniu, interpretacji i ochronie otaczającego nas świata wartości. To nie przypadek, że jednym z ojców heritologii jest Amerykanin. Freeman Tilden tworząc swój kanon sześciu zasad interpretacji inspirował się amerykańskim doświadczeniem w ochronie dziedzictwa przyrodniczego. Dzisiaj to fundament heritologii również w Europie. Tilden uczy nas, że aby opowiedzieć dziedzictwo trzeba je najpierw odkryć, przemyśleć i zrozumieć. Tildenowskie czytanie dziedzictwa to więc sztuka interpretacji jego wartości i sztuka narracji w jednym.

Prof. Jacek Purchla

Życzyć sobie można, by książka Tildena stała się inspiracją dla całego zastępu bardzo potrzebnych „strażników naszych skarbów” przyrodniczych i historycznych. Ich rolą, zgodnie z ideą Tildena, byłoby nie tyle nauczanie, co pobudzanie do samodzielnego myślenia na bazie faktów naukowych, by w efekcie myślące społeczeństwo już nigdy nie wydało milczącej zgody ani na wjazd ciężkich maszyn do Puszczy Białowieskiej, ani buldożerów na Wawel.

Dr Tomasz Samojlik

O autorze:

Freeman Tilden (1883–1980) – początkowo pracował jako dziennikarz oraz autor dramatów i powieści, później został pionierem w dziedzinie interpretacji dziedzictwa naturalnego i kulturowego. Napisał cztery książki na temat zwiedzania, poznawania i przybliżania odwiedzającym parków narodowych i stanowych oraz innych obszarów chronionych. Interpretacja dziedzictwa od lat pozostaje najbardziej znanym z jego dzieł.

Tytuł: Interpretacja dziedzictwa

Tytuł oryginału: Interpreting Our Heritage

Autor: Freeman Tilden

Tłumaczenie: Agnieszka Wilga

Wydawca: Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT

Partner: Narodowy Instytut Dziedzictwa

ISBN: 978-83-62415-46-5

Data wydania: wrzesień 2019, Poznań

Brama Poznania z lotu ptaka
×