Lato na Trakcie 2020

Lato na Trakcie

W nietypowym roku 2020 zapraszamy na inne niż zwykle spacery podczas Lata na Trakcie!

Od początku sierpnia do końca września, w weekendy, o godzinie 17:00, przewodnik lub przewodniczka Traktu Królewsko – Cesarskiego poprowadzi was po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania.

Przed Wami główne obszary Traktu Królewsko – Cesarskiego: Ostrów Tumski, Stare Miasto i Śródmieście, oraz specjalne trasy tropem przyrody w centrum historycznego miasta. To nowe spojrzenie na dawne miasto: wszystkie tegoroczne spacery mają charakter premierowy.

Czas trwania: 90 – 120 minut

Wstęp: wolny niebiletowany

Środki bezpieczeństwa: obowiązkowe maseczki – przynieście własne!


Regulamin udziału w spacerach: kliknij tutaj.

Spacer na Trakcie: Ostrów Tumski.

Spotkajmy się na jedynej zachowanej poznańskiej wyspie na Warcie. To najstarsza część miasta, miejsce nieco odrealnione, wyłączone z codziennego życia. Doniosła duchowość sąsiaduje tu ze swojskością, a przytulność wąskich uliczek – z wielką historią początków Polski. Wyjątkową atmosferę Ostrowa Tumskiego zawdzięczamy pracy dawnych poznaniaków i poznanianek przez ostatnie dziesięć wieków.

Start: przed Śluzą Katedralną, ul. Dziekańska


Spacer na Trakcie: Stare Miasto.

Spójrzmy na Stare Miasto: średniowieczny i nowożytny Poznań, jak na dzieło stworzone przez jego dawnych mieszkanki i mieszkańców. Dzisiejszy salon miasta przez wieki był naturalnym środowiskiem życia i pracy dla poznaniaków i poznanianek różnych narodowości, różnych wyznań i różnych kultur. Spróbujemy odnaleźć ducha ich starań, spacerując po historycznych zakątkach Starego Rynku i otaczających go ulic i placów.

Start: przed Ratuszem, Stary Rynek


Spacer na Trakcie: Śródmieście

Powędrujmy do miasta nowoczesnego: dziewiętnastowiecznego centrum Poznania, od placu Wolności do Dzielnicy Zamkowej. Znajdziemy tu wąwozy ulic, kamieniczne kwartały, rozległe place i imponujące publiczne gmachy. Ten miejski fason to efekt wielkiej gry w rywalizację i współpracę, prowadzonej tutaj przez różne grupy poznanianek i poznaniaków. Poznańskie Śródmieście to dokument ciekawych czasów, które wpływają na nas do dzisiaj.

Start: przy Fontannie Wolności, plac Wolności


Zielone wyspy Poznania: część 1: Rzeki

Czy chcielibyście doświadczyć bliskiego kontakt z naturą w historycznych miejscach Poznania? Podczas spaceru prześledzimy relacje między przyrodą a człowiekiem, które w mieście nieraz układały się burzliwie! Trasa przechadzki powiedzie z Ostrowa Tumskiego przez Chwaliszewo i Groblę, na dawne Stare Miasto.

Start: Most biskupa Jordana


Zielone wyspy Poznania: część 2: Parki

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięły się parki w miastach? Jeśli macie ochotę odetchnąć świeżym powietrzem i zobaczyć piękne krajobrazy bez konieczności urządzania dalekich wycieczek pozamiejskich ten spacer jest właśnie dla Was! Spacer rozpocznie się nieopodal Starego Rynku, a zakończy w okolicach Dzielnicy Zamkowej.

Start: centralna część parku Chopina


Екскурсія Королівсько-Імператорським Шляхом українською мовою

Запрошуємо на прогулянку Королівсько-Імператорським Шляхом з українським екскурсоводом. У вас буде чудова можливість довідатися чогось цікавого про місто, гуляючи його вулицями. Разом спробуємо знайти спільні риси між Познаню і містами України, а також знайдемо сліди Українців, залишені ними на протязі століть.

ПОЧАТОК: Катедральна Шлюза


Harmonogram:

Godzina startu: 17:00

1.08: Spacer po Trakcie: Ostrów Tumski

8.08: Zielone wyspy Poznania: część 1: Rzeki

15.08: Spacer po Trakcie: Stare Miasto

22.08: Zielone wyspy Poznania: część 2: Parki

29.08: Spacer po Trakcie: Śródmieście

5.09: Spacer po Trakcie: Ostrów Tumski

12.09: Spacer po Trakcie: Stare Miasto

19.08: Spacer po Trakcie: Śródmieście

25.09 (piątek):  Екскурсія Королівсько-Імператорським Шляхом українською мовою

26.09: Zielone wyspy Poznania: część 1: Rzeki

27.09: Zielone wyspy Poznania: część 2: Parki

Brama Poznania z lotu ptaka
×