publikacja

W 2010 roku, z okazji 100 – lecia powstania Dzielnicy Zamkowej, w miesięczniku IKS, ukazywał się cykl artykułów pt. „Na Trakcie”. Teksty do cyklu pochodziły w większości spod pióra Pana Witolda Gostyńskiego, autora wielu popularnych tekstów krajoznawczych.

W 2011 r. na zlecenie Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT na łamach miesięcznika IKS ukazywała się seria artykułów nawiązujących do jubileuszu 400 lat akademickich tradycji Poznania.

Terra Incognita – ziemia nieznana, nieodkryta. Takim miejscem z pewnością była przez długi okres położona w sercu Poznania wyspa katedralna. Aby przybliżyć niezwykłe, tysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego, powstała seria artykułów publikowanych w miesięczniku IKS.

Publikacja poświęcona najstarszym dziejom Poznania związanym z Ostrowem Tumskim i Śródką. Artykuły dotyczą budowy poznańskiego grodu, palatium i katedry, problematyki kształtowania się polskiej państwowości oraz chrześcijaństwa na naszych ziemiach.

Ostrów Tumski przez tysiąc lat istnienia pełnił strategiczne funkcje. Artykuły przedstawiają historię zbudowanych tu fortyfikacji: grodu obronnego wzniesionego w X wieku przez księcia Mieszka I, murów otaczających w XVI wieku biskupie miasto Jana Lubrańskiego oraz pruskiej twierdzy powstałej na rozkaz Fryderyka Wilhelma III.

750-lecie śmierci Przemysła I i urodzin Przemysła II stało się okazją do przypomnienia postaci wielkopolskich władców z dynastii Piastów. W publikacji poruszono także tematykę związaną z poznańskim zamkiem królewskim. Osobny blok referatów dotyczy materialnych pamiątek, które zachowały się po Przemysłach.

350 lat od wydarzeń upamiętnionych w hymnie narodowym stało się przyczynkiem do próby odpowiedzi na pytanie jak wyglądał potop szwedzki w Poznaniu i Wielkopolsce? Artykuły prezentują ważne wydarzenia z kampanii wojennej związane z duńską batalią Stefana Czarnieckiego oraz pobytem króla Jana Kazimierza w Poznaniu.

180 lat Biblioteki Raczyńskich skłoniło do bliższego przyjrzenia się tej zasłużonej dla polskiej kultury rodziny. Artykuły prezentują barwne postaci braci: Edwarda i Atanazego, a także prezydenta RP na uchodźctwie – Edwarda Bernarda. Publikacja odsłania też nieznane fakty z życia rodziny Raczyńskich.

100 lat istnienia Dzielnicy Zamkowej to dobry moment do przeglądu historii miejsca. Symbol dominacji pruskiej stał się po odzyskaniu niepodległości centrum polskiego naukowego i kulturalnego życia miasta. Artykuły poświęcone są wyjątkowej architekturze i wyjątkowym wydarzeniom, które miały miejsce w Dzielnicy Zamkowej.

Wystawa towarzysząca Weekendowi z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim, ukazująca najbardziej znaczące i barwne postaci z rodu Raczyńskich. Plansze prezentują także najważniejsze dokonania Edwarda i Atanazego, w tym fundację biblioteki oraz galerii malarstwa.

Wystawa towarzysząca „Weekendowi z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim”, prezentujące 100 lat istnienia Dzielnicy Zamkowej. Na poszczególnych planszach ukazana jest oś czasu z opisem najważniejszych wydarzeń związanych z tym miejscem. Całość wzbogacona jest ciekawymi ilustracjami.

Wystawa towarzysząca Weekendowi z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim, podczas którego świętowano 400 lat tradycji akademickich Poznania. Plansze prezentują najważniejsze placówki naukowe miasta, wydarzenia związane z ich funkcjonowaniem oraz życiem studenckim.

Wyrusz na spacer po zakamarkach Starego Miasta i wciel się w rolę flâneura – miejskiego włóczęgi. Odnajdź punkty zaznaczone na mapie. Tam czekają na Ciebie zadania. Wykonaj je, a otrzymasz fragment hasła, które stanowi rozwiązanie.

Gdzie się podziały pierwsze damy, księżne i królowe z dynastii Piastów? Całkiem niesłusznie po latach wiele z nich znalazło się w cieniu swych ojców i mężów. Niełatwo odnaleźć po nich ślad na Ostrowie Tumskim. A jednak były tu obecne. Odkryj fascynujące epizody z ich życia. Każda z bohaterek zdradzi nieco szczegółów ze swojego życia udzielając […]

Brama Poznania z lotu ptaka
×