Na Ostrowie Tumskim przez wieki żyło i działało wiele barwnych i znaczących postaci. Byli wśród nich książęta i królowie, twórcy i mecenasi, politycy i dyplomaci, którzy działali na rzecz rozwoju naszego państwa i kultury. Bywały tu także osoby niejednoznaczne i kontrowersyjne, a czasami nawet wrogo nastawione wobec Polski. Na Ostrowie Tumskim można przyjrzeć im się z bliska. Mimo tak wielkiego zróżnicowania charakterów okazuje się, że mieli oni cechę wspólną: każdy z nich miał ważną misję do spełnienia. Wyznaczali więc kolejne cele i konsekwentnie je realizowali.

Filmy z lotu ptaka: Brama PoznaniaOstrów TumskiBazylika archikatedralna św. Piotra i św. Pawła

Mapa

DOJAZD KOMUNIKACJĄ PUBLICZNĄ Z dworca kolejowego i autobusowego na Ostrów Tumski można dojechać bezpośrednio tramwajem z przystanku: Poznań Główny lub Most Dworcowy do przystanku Katedra lub Rondo Śródka. Informacja na temat opłat za przejazd komunikacją miejską. Informacja na temat Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej.
DOJAZD SAMOCHODEM
Na terenie Ostrowa Tumskiego nie obowiązuje strefa płatnego parkowania. Wjazd od strony Starego Miasta: ul. Stefana Wyszyńskiego przez ul. Zagórze. Wjazd od strony Ronda Śródka: ul. Stefana Wyszyńskiego w ul. Ostrów Tumski.
ZWIEDZANIE
Warto zakupić w Bramie Poznania „Wspólny bilet”. Dzięki niemu można zwiedzić po promocyjnej cenie ekspozycje w instytucjach prezentujących dzieje Ostrowa Tumskiego
BRAMA POZNANIA Gdańska 2 wtorek-piątek g. 9-18 sobota-niedziela g. 10-19 www.bramapoznania.pl
REZERWAT ARCHEOLOGICZNY GENIUS LOCI – PRZEKRÓJ POZNANIA ks. Ignacego Posadzego 3 wtorek-czwartek g. 10-16 piątek-sobota g. 10-18 niedziela g. 10-15 wstęp bezpłatny www.muzarp.poznan.pl/rezerwat/
MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE wtorek-czwartek g. 10-17 sobota g. 9-15 Jana Lubrańskiego 1 www.muzeum.poznan.pl
W Śluzie Katedralnej (Brama Poznania – wejście od ul. Dziekańskiej) można wypożyczyć audioprzewodnik (w sezonie letnim codziennie, w sezonie zimowym w weekendy). Prowadzi on po najciekawszych zakątkach Ostrowa Tumskiego, katedry i podziemi. Osobna ścieżka zwiedzania przygotowana jest dla rodzin z dziećmi.
BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA ŚW. PIOTRA I ŚW. PAWŁA Zwiedzanie katedry i podziemi (prócz godzin trwania mszy świętych): marzec-październik g. 9-18 listopad-luty g. 9-16 Podziemia w niedzielę nieczynne. Wstęp do podziemi płatny.Msze święte w katedrze przez cały rok: codziennie o g. 8, w piątek i sobotę także o g. 18 w niedzielę o g. 8, 10, 12.15, 19, 20.30 www.katedra.archpoznan.pl
Na Ostrowie Tumskim koniecznie musisz zwiedzić! Bramę Poznania – pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Wstęp do zwiedzania Ostrowa Tumskiego i Traktu Królewsko-Cesarskiego. Bazylikę archikatedralną św. Piotra i św. Pawła – pierwsza na ziemiach polskich katedra, w której pochowani zostali pierwsi władcy Polski. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci – wyjątkowa ekspozycja prezentująca relikty wałów obronnych poznańskiego grodu – dzieło inżynierii z X wieku, z czasów księcia Mieszka I. Muzeum Archidiecezjalne – wśród bogatych zbiorów, na szczególną uwagę zasługuje miecz św. Piotra uważany za najstarszą polską relikwię.
ostrow
Jeśli wybierasz się na wycieczkę po Ostrowie Tumskim, zapoznaj się z naszymi wydawnictwami. Znajdziesz w nich informacje o najciekawszych atrakcjach obszaru.
folderrirCathedral Island
Brama Poznania z lotu ptaka
×
Ostrów Tumski z lotu ptaka
×
Bazylika archikatedralna św. Piotra i św. Pawła
×