W XIX wieku ludność Poznania, którą tworzyły trzy główne narodowości: polska, niemiecka i żydowska, przeobrażała się w nowoczesne społeczeństwo miejskie. Wskutek postępu technicznego, rozwoju medycyny i upowszechnienia oświaty stopniowo poprawiał się poziom życia w mieście. Proces ten wiązał się ze zmianami w sferze świadomości, czego przejawem był rosnący udział mieszkańców w różnych formach życia miejskiego, w szczególności w inicjatywach społecznych i gospodarczych, które zadecydowały o ówczesnym obliczu Poznania.

Mapa

Pieszo: Z dworca kolejowego i autobusowego najłatwiej i najwygodniej dotrzeć do śródmieścia Poznania na piechotę. Wystarczy skierować się na północny-wschód i już po 10 minutach (ok. 700 m) można znaleźć się w centrum miasta.   Dojazd komunikacją publiczną: Z dworca kolejowego i autobusowego do śródmieścia można dojechać bezpośrednio tramwajem z przystanku: Poznań Główny lub Most Dworcowy do przystanku Zamek, al. Marcinkowskiego, Fredry, Pl. Cyryla Ratajskiego. Informacja na temat opłat za przejazd komunikacją miejską. Informacja na temat Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej.   Dojazd samochodem: Na terenie całego śródmieścia Poznania obowiązuje strefa płatnego parkowania. Informacja na temat opłat w strefie parkowania.   Zwiedzanie
Centrum Informacji Miejskiej Ratajczaka 44 (pn.–pt. 10–19, sob. 10–17) www.cim.poznan.pl
Muzeum Narodowe w Poznaniu – Galeria Malarstwa i Rzeźby Marcinkowskiego 9 (wt.–czw. 9–15, pt. 12–21, sob.–niedz. 11–18) www.mnp.art.pl
Biblioteka Raczyńskich Wolności 19 (pn.–pt. 9–20, sob. 10–17) www.bracz.edu.pl
Kino Apollo Ratajczaka 18 www.kinoapollo.pl
Charlie&Monroe Kino Malta Rybaki 6a www.kinomalta.pl
Teatr Muzyczny Niezłomnych 1e www.teatr-muzyczny.poznan.pl
Na szlaku koniecznie musisz odwiedzić! Skwer Zielone Ogródki – pierwszy nowoczesny zieleniec miejski w Poznaniu, który w odświeżonej formie jest dziś znakomitym miejscem wypoczynku i wytchnienia  od ulicznego gwaru. Kompleks śródmiejskich kamienic czynszowych – charakterystyczny dla rozwijającego się miasta przełomu XIX i XX wieku zespół budynków mieszkalnych, których właściciele chcieli nadać im indywidualne cechy poprzez bogatą dekorację odwołującą się do różnych stylów historycznych oraz secesji.
Jeśli wybierasz się na wycieczkę po śródmieściu, zapoznaj się z naszymi wydawnictwami. Znajdziesz w nich informacje o najciekawszych atrakcjach obszaru.
Ogólny Trakt PLrirŚródmieście szlak uzupCity Centre secondary
Brama Poznania z lotu ptaka
×