Zabytek Otwarty / kościół Wszystkich Świętych 21.10.2017

W Poznaniu jest wiele miejsc, które na co dzień pozostają niedostępne dla zwiedzających. To obiekty o niezwykłej historii, skrywające w swych murach niejedną tajemnicę. W ramach akcji Zabytek Otwarty otwieramy podwoje najciekawszych poznańskich przestrzeni historycznych
i zachęcamy do ich eksplorowania.
W związku z obchodami 500-lecia reformacji zapraszamy do dawnego protestanckiego kościoła św. Krzyża, a obecnie katolickiego – pw. Wszystkich Świętych na Grobli. Budynek był dawniej najważniejszą ewangelicką świątynią w Poznaniu. Podczas wydarzenia opowiemy o jego historii oraz ludziach z nim związanych. Zabytek Otwarty w kościele Wszystkich Świętych będzie również okazją do wysłuchania specjalnego koncertu organowego na dwóch instrumentach.
Wejście: brama wjazdowa od strony ul. Ewangelickiej oraz Mostowej
Wstęp wolny!


 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Jarosław Tritt 


Program:

13.00 – 18.00 Świątynia ewangelicka – jak to działało?


Przy najciekawszych elementach wyposażenia kościoła znajdziecie tablicę z informacją na temat poszczególnych obiektów. Zwracamy uwagę na ich wyjątkowy charakter i odpowiadamy na pytania: czego na podstawie wyposażenia wnętrza kościoła dowiemy się na temat idei reformacji oraz poznańskich ewangelików? Czym protestancka świątynia różni się od kościoła katolickiego? Jak kościół na Grobli prezentuje się i funkcjonuje dziś? Zachęcamy do indywidualnego poszukiwania odpowiedzi!

 

 

13.00 – 18.00 Poznańscy ewangelicy. Obrazy z przeszłości wielokulturowego Poznania – wystawa

Na czym polegały zmiany, które pięćset lat temu zapoczątkowało słynne wystąpienie Marcina Lutra? Jak wpłynęły one na mieszkańców Poznania? Jakie ślady pozostawiły po sobie późniejsze dzieje poznańskiego protestantyzmu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na przygotowanej z okazji 500-lecia Reformacji wystawie.

 

 

14.10; 15.40; 17.00 Zwiedzanie świątyni z przewodnikiem – z muzyczną niespodzianką na końcu

 

 

13.15; 14.45; 16.15 Pojedynek na organy – koncert na dwa instrumenty

Podczas koncertu dwóch organistów zagra równocześnie na dwóch prospektach organowych. Po zaprezentowaniu możliwości instrumentów zapraszamy do przyjrzenia się im z bliska. O historii wyjątkowych organów, które składają się z ponad 4 tysięcy piszczałek opowie pan Piotr Matuszewski. Dowiemy się m.in. dlaczego w kościele znajdują się dwa prospekty organowe oraz ile głosów można z nich wydobyć.

 

Wydarzenie na FB -> TUTAJ

Brama Poznania z lotu ptaka
×