Zabytek Otwarty w Archiwum Państwowym 19 sierpnia, sobota, godz. 12:00-18:00 ul. 23 lutego 41/43

W Poznaniu jest wiele ciekawych miejsc, które na co dzień pozostają niedostępne dla zwiedzających. To obiekty o niezwykłej historii, skrywające w swych murach niejedną tajemnicę. W ramach letniej akcji Zabytek Otwarty otwieramy podwoje najciekawszych poznańskich przestrzeni historycznych i zachęcamy do wzięcia udziału w licznych atrakcjach.

Podczas kolejnej edycji imprezy otworzymy przed Wami Archiwum Państwowe w Poznaniu przy placu Wielkopolskim. Podczas wydarzenia opowiemy nie tylko historię zabytkowego gmachu, ale także zajmiemy się przebogatymi zbiorami zgromadzonymi w archiwum. Jeśli chcecie dowiedzieć się czym pachną dokumenty? W jaki sposób się je konserwuje? Jaki jest najstarszy, najdłuższy oraz najmniejszy dokument w Archiwum? Koniecznie musicie wziąć udział w naszym wydarzeniu!

Wejście na teren imprezy: od strony ul. 23 lutego 41/43. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Punkt INFO – hol/wejście do budynku

Informacje na temat atrakcji imprezy oraz wakacyjnej oferty na Trakcie Królewsko-Cesarskim i w Bramie Poznania.

Atrakcje:

12.00 – 18.00 (co godzinę)

Wycieczka:  Poczuj historię – o czym pachną dokumenty? Podczas wycieczki pracownicy Archiwum zaprezentują nam archiwalia ze zbiorów poznańskiej instytucji, przedstawią historię zabytkowego gmachu oraz oprowadzą po pracowniach, w których zajmują się m. in. konserwacją i skanowaniem dokumentów. Spacer po gmachu będzie ciekawym wprowadzeniem zarówno dla tych, którzy po raz pierwszy odwiedzą archiwum, jak i dla tych, którzy mieli już okazję zapoznać się z zasobem w Pracowni Naukowej.

Obowiązują wejściówki do odbioru w punkcie info.

Sala Konferencyjna 

12.00 – 14.00

Pokaz/Warsztat: Jak zatrzymać czas? O technikach konserwacji dokumentów. Jak to się dzieje, że bardzo stare dokumenty nie ulegają zniszczeniu, a zapisane na nich informacje są wciąż możliwe do rozczytania nawet po wielu setkach lat? Pracownicy Archiwum wyjaśnią nam to prezentując różne techniki zabezpieczania archiwaliów.      

  16.00 – 18.00

Pokaz/Warsztat: Rozkoduj historię – jak zmieniał się dokument przez wieki? W dobie obecnego postępu technicznego dokument pisany staje się znakiem przeszłości. Szczególnie w Archiwum możemy zaobserwować, jak ewoluowała jego forma, materiały piśmiennicze i sposób zapisu. Pokaz ma na celu prezentację zmian jakie przez wieki zaszły w stylu i sposobie zapisywania liter. Odpowiemy także na pytanie: jak wygląda nowa, cyfrowa forma archiwaliów?

Pracownia Naukowa

14.00 – 16.00

 Pokaz/Warsztat: Najarchiwum – pokaz najciekawszych zbiorów Archiwum. Czy zastanawialiście się jakie skarby w swoich murach kryje poznańskie Archiwum? Jaki jest najstarszy, największy, najmniejszy, najbardziej kolorowy czy najbardziej szczegółowy dokument? Dowiecie się tego podczas specjalnego pokazu.

Wnętrze:

  • Wystawa czasowa: Herb Poznania w przestrzeni miejskiej i nie tylko 
    w korytarzach Archiwum (otwarta do 30 września 2017 r. w godzinach pracy instytucji). W dniu wydarzenia możliwość oprowadzania przez kuratora wystawy w godz. 12.30, 14.30, 16.30
Brama Poznania z lotu ptaka
×