OBRAZ MIASTA / MIASTO W OBRAZIE
Od początków istnienia miasta o jego charakterze decydowała przestrzeń publiczna tworząca ramy dla życia mieszkańców. Wpływ na architekturę i urbanistykę Poznania miały zarówno doniosłe wydarzenia historyczne, jak i potrzeby codziennego życia.
Miastoobraz to dobra okazja do poznania ciekawego fragmentu przestrzeni wpisanego w zabytkowy miejski krajobraz. W ramach wydarzenia historyczne i współczesne oblicza placów, skwerów i zaułków znajdujących się na Trakcie Królewsko-Cesarskim staną się płaszczyzną rozmaitych eksploracji.
W tegorocznej edycji Miastoobrazu skoncentrujemy się na miejscu narodzin średniowiecznego Poznania w kształcie, którego ślady są rozpoznawalne do dzisiaj. To przestrzeń dawnej i nieco tajemniczej osady handlowej św. Gotarda, do której w 1244 roku przybyli dominikanie, czym bezpośrednio poprzedzili lokację miasta na lewym brzegu Warty.
Dawny kościół i klasztor dominikanów (dziś po opieką jezuitów) to jeden z wielu zabytkowych obiektów wpływających na architektoniczno-urbanistyczne oblicze tej części Starego Miasta. Opowieść o dziejach tego terenu to także historia poznańskich Żydów. To tu przez stulecia koncentrowało się życie miejscowej wspólnoty wyznawców judaizmu, mieściły się historyczne synagogi, funkcjonowały instytucje społeczno-kulturalne, działały liczne sklepy.
Obszar ten, w szczególny sposób naznaczony wielokulturowością, był zarazem dotkliwie doświadczony przez niszczycielskie żywioły i tragiczne wydarzenia. Wielki pożar z 1803 roku zrujnował gęsto zabudowane miejskie kwartały i odcisnął widoczne do dziś piętno na układzie ulic i kamienic. Gwałtowny kres życiu ludności żydowskiej oraz istnieniu wielu obiektów dziedzictwa kulturowego tej społeczności w Poznaniu położył wybuch II wojny światowej.
Zapraszamy na spacery, podczas których północna część Starego Miasta odkryje przed nami mało znane epizody ze swojej przeszłości. Poznamy też najciekawsze i najbardziej fotogeniczne zaułki warte do uwiecznienia własnym aparatem. Zabytkowy skwer u zbiegu ulic Dominikańskiej i Szewskiej wzbogaci się o archiwalne fotografie i wystawę plenerową, której tematem wiodącym będzie przestrzeń lokacyjnego miasta.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
12.00 - 17.00
Strefa info
punkt informacji o wydarzeniu
Miasto/obrazy z przeszłości
Wystawa plenerowa prezentująca historyczne widoki okolic dawnego kościoła i klasztoru dominikanów oraz dawnej dzielnicy żydowskiej
Miasto w murach. Opowieść o przestrzeni lokacyjnego Poznania
Wystawa plenerowa opowiadająca o lokowanym przed 770 laty mieście z perspektywy urbanistyczno-architektonicznej.
12.00-16.00
Moda inspirowana architekturą Poznania
Wystawa w Galerii U Jezuitów*
12.30
Osiem wieków historii
Spacer śladami wydarzeń, postaci i miejsc związanych z przeszłością nastarszej części Starego Miasta.
Start: na skwerze u zbiegu ulic Dominikańskiej i Szewskiej
Prowadzenie: Maksym Kempiński (Poznańskie Centrum Dziedzictwa)
14.00
Fotograficzna łazęga po dawnej dzielnicy żydowskiej
Spacer fotograficzny po staromiejskich zaułkach. Wystarczy aparat (lub telefon) i dobre chęci, by odnaleźć wiele ciekawych i zaskakujących miejskich kadrów.
Start: na skwerze u zbiegu ulic Dominikańskiej i Szewskiej
Prowadzenie: Maciej Krajewski (Łazęga Poznańska)
15.30
Osiem wieków historii
Spacer śladami wydarzeń, postaci i miejsc związanych z przeszłością nastarszej części Starego Miasta.
Start: na skwerze u zbiegu ulic Dominikańskiej i Szewskiej
Prowadzenie: Maksym Kempiński (Poznańskie Centrum Dziedzictwa)
* w ramach Festiwalu Tradycji Poznańskich