A A A
pl en
Start Miastoobraz: Rynek Śródecki

Miastoobraz: Rynek Śródecki

 

 

 

OBRAZ MIASTA / MIASTO W OBRAZIE

Od początków istnienia miasta o jego charakterze decydowała przestrzeń publiczna tworząca ramy dla życia mieszkańców. Wpływ na architekturę i urbanistykę Poznania miały zarówno doniosłe wydarzenia historyczne, jak i potrzeby codziennego życia.

Miastoobraz to dobra okazja do poznania ciekawego fragmentu przestrzeni wpisanego w zabytkowy miejski krajobraz. W ramach wydarzenia historyczne i współczesne oblicza placów, skwerów i zaułków znajdujących się na Trakcie Królewsko-Cesarskim stają się płaszczyzną rozmaitych eksploracji.

 

 

W tegorocznej edycji Miastoobrazu skoncentrujemy się na przestrzeni, która w ostatnich dekadach podlegała daleko idącym przeobrażeniom. Opowiemy o Rynku Śródeckim, który w swej pierwotnej formie przestał istnieć z chwilą budowy tranzytowej trasy chwaliszewskiej. Skoncentrujemy się na wielowiekowej przeszłości tego miejsca, zachowanych do dziś zabytkach i dawnych mieszkańcach Śródki, którzy, mimo wielu zawirowań historii, dążyli do poprawy warunków życia w swojej dzielnicy.

Zapraszamy na spacery, podczas których śródecka część prawobrzeżnego Poznania odsłoni mniej znane epizody ze swojej przeszłości. Zachęcamy do udziału w bezpłatnych warsztatach miejskiego szkicowania, czyli urban sketchingu, dla których Śródka będzie stanowiła interesujący plener. Podczas wydarzenia zabytkowy skwer u zbiegu ulic Filipińskiej i Śródka wzbogaci się o archiwalne fotografie, które pozwolą porównać dawny wygląd dzielnicy ze współczesnością.

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

PROGRAM WYDARZENIA

 

12.00-16.00

Strefa info

punkt informacji o wydarzeniu

 

Miasto/obrazy z przeszłości

Wystawa plenerowa prezentująca historyczne widoki Śródki, w szczególności okolic Rynku Śródeckiego.

 

12.00

Urban sketching

Zapraszamy na warsztaty miejskiego szkicowania, czyli urban sketchingu, Dowiecie się czym jest urban sketching, jakie narzędzia są potrzebne do jego uprawiania i dlaczego w ogóle warto się tym zajmować. Spróbujecie też swoich sił w szkicowaniu używając akwareli, czyli najbardziej popularnej techniki, stosowanej przez urban sketcherów na całym świecie. Będzie też można poznać podstawy stosowania perspektywy i światłocienia, które są istotne w miejskim szkicowaniu, choć nie tak bardzo jak myślicie. A co jest istotne? Dowiecie się na warsztatach. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, niezależnie od wieku i posiadanych umiejętności rysunkowych.

Podczas warsztatów omówione będą narzędzia i techniki oraz podstawy stosowania perspektywy oraz podstawowe informacje na temat ruchu Urban Sketchers. Warsztaty odbędą się w plenerze w przestrzeni poznańskiej Śródki. Uczestnicy powinni przynieść ze sobą własne materiały do szkicowania. Prowadząca warsztaty zapewnia pewną liczbę materiałów potrzebnych do szkicowania (dla ograniczonej liczby osób) takich firm jak Caran d’Ache, ROMAN SZMAL Art, Renesans, Aurora. Warsztaty potrwają do 3 godzin.

Start: na skwerze u zbiegu ulic Filipińskiej i Śródka (przed muralem)

Prowadzenie: Justyna Wojnowska

 

12.30

Wokół Rynku Śródeckiego

Spacer śladami wydarzeń, postaci i miejsc związanych z dziejami dawnego poznańskiego przedmieścia.

Start: na skwerze u zbiegu ulic Filipińskiej i Śródka (przed muralem)

Prowadzenie: Adam Sokołowski

 

13.30

Organy w kościele św. Małgorzaty

Prelekcja o organach w śródeckiej świątyni połączona z mini-koncertem odegranym na zabytkowym instrumencie.

Prowadzenie: Jacek Pupka

 

14.30

Wokół Rynku Śródeckiego

Spacer śladami wydarzeń, postaci i miejsc związanych z dziejami dawnego poznańskiego przedmieścia.

Start: na skwerze u zbiegu ulic Filipińskiej i Śródka (przed muralem)

Prowadzenie: Adam Sokołowski

Oficjalni partnerzy Traktu Królewsko-Cesarskiego: