W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do udziału w spacerach w ramach Lata na Trakcie!
W każdą sobotę o godzinie 17:00 przewodniczka lub przewodnik Traktu Królewsko-Cesarskiego poprowadzi was po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania.
Przed Wami główne obszary Traktu Królewsko-Cesarskiego: Ostrów Tumski, Stare Miasto i Śródmieście, oraz specjalne trasy tropem przyrody w centrum historycznego miasta.
Czas trwania: 90-120 minut
Wstęp: wolny niebiletowany
Środki bezpieczeństwa: obowiązkowe maseczki – przynieście własne
Spacery odbywają się w przestrzeni miasta bez barier architektonicznych. Utrudnieniem mogą być nierówności terenu takie jak bruk, zwłaszcza na Starym Mieście, lub trawnik w parkach i terenach nadrzecznych. Osoby z niepełnosprawnością ruchu prosimy o ostrożność.
19.06. (sobota) godz. 17.00 Spacer po Trakcie: Ostrów Tumski
26.06. (sobota) godz. 17.00 Екскурсія Королівсько-Імператорським Шляхом українською мовою
3.07. (sobota) godz. 17.00 Zielone wyspy Poznania: Rzeki
10.07. (sobota) godz. 17.00 Spacer po Trakcie: Stare Miasto
17.07. (sobota) godz. 17.00 Zielone wyspy Poznania: Parki
24.07. (sobota) godz. 17.00 Spacer po Trakcie: Śródmieście
31.07. (sobota) godz. 17.00 Zielone wyspy Poznania: Rzeki
7.08. (sobota) godz. 17.00 Spacer po Trakcie: Ostrów Tumski
14.08. (sobota) godz. 17.00 Zielone wyspy Poznania: Parki
21.08. (sobota) godz. 17.00 Spacer po Trakcie: Stare Miasto
28.08. (sobota) godz. 17.00 Spacer po Trakcie: Śródmieście
4.09. (sobota) godz. 17.00 Spacer po Trakcie: Ostrów Tumski
Spacer na Trakcie: Ostrów Tumski.
Spotkajmy się na jedynej zachowanej w Poznaniu wyspie na Warcie. To najstarsza część miasta, miejsce nieco odrealnione, wyłączone z gorączki codziennego życia. Wzniosła duchowość sąsiaduje tu ze swojskością, a kameralność wąskich uliczek - z wielką historią początków Polski. Wyjątkową atmosferę Ostrowa Tumskiego zawdzięczamy pracy poznaniaków zamieszkujących wyspę przez ostatnie dziesięć wieków.
Start: przed Śluzą Katedralną, ul. Dziekańska
Spacer na Trakcie: Stare Miasto.
Spójrzmy na Stare Miasto: średniowieczny i nowożytny Poznań, jak na dzieło stworzone przez jego dawnych mieszkańców. Dzisiejszy salon miasta przez wieki był naturalną przestrzenią życia i pracy dla poznaniaków różnych narodowości, wyznań i kultur. Spróbujemy odnaleźć ducha tego miejsca, spacerując po historycznych zakątkach Starego Rynku i otaczających go ulic i placów.
Start: przed Ratuszem, Stary Rynek
Spacer na Trakcie: Śródmieście
Powędrujmy do miasta nowoczesnego: dziewiętnastowiecznego centrum Poznania, od placu Wolności do Dzielnicy Zamkowej. Znajdziemy tu gęsto zabudowane ulice, kwartały stylowych kamienic, rozległe place i imponujące gmachy publiczne. Ten miejski fason to efekt prowadzonej przez lata gry na rywalizację i współpracę, która była udziałem ówczesnych poznaniaków. Poznańskie Śródmieście to dokument czasów, których wpływ na oblicze miasta widoczny jest do dzisiaj.
Start: przy Fontannie Wolności, plac Wolności
Zielone wyspy Poznania: Rzeki
Czy chcielibyście doświadczyć bliskiego kontakt z naturą w historycznych miejscach Poznania? Podczas spaceru prześledzimy relacje między przyrodą a człowiekiem, które nieraz układały się w mieście burzliwie! Trasa przechadzki powiedzie z Ostrowa Tumskiego przez Chwaliszewo i Groblę, na dawne Stare Miasto.
Start: Most biskupa Jordana
Zielone wyspy Poznania: Parki
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięły się parki w miastach? Jeśli macie ochotę odetchnąć świeżym powietrzem i zobaczyć piękne krajobrazy bez konieczności urządzania dalekich wycieczek pozamiejskich, ten spacer jest właśnie dla Was! Przechadzka rozpocznie się nieopodal Starego Rynku, a zakończy w okolicach Dzielnicy Zamkowej.
Start: centralna część parku Chopina
Екскурсія Королівсько-Імператорським Шляхом українською мовою
Запрошуємо на прогулянку Королівсько-Імператорським Шляхом з українським екскурсоводом. У вас буде чудова можливість довідатися чогось цікавого про місто, гуляючи його вулицями. Разом спробуємо знайти спільні риси між Познаню і містами України, а також знайдемо сліди Українців, залишені ними на протязі століть.
ПОЧАТОК: Катедральна Шлюза
Tłumaczenie:
Wycieczka Traktem Królewsko-Cesarskim w języku ukraińskim
Zapraszamy na spacer Traktem Królewsko-Cesarskim z ukraińskim przewodnikiem. Będziecie mieć świetną możliwość dowiedzenia się czegoś ciekawego o mieście, spacerując jego ulicami. Razem spróbujemy znaleźć wspólny rys między Poznaniem i miastami Ukrainy, a także poszukamy śladów Ukraińców, pozostawionych przez nich na przestrzeni wieków.
Start: Śluza Katedralna
Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 5-10 lat do wzięcia udziału w Wyprawach po Trakcie Królewsko-Cesarski. Przygotowaliśmy trzy trasy, dzięki którym poznamy różne przestrzenie Traktu. Pomocny nam będzie opracowany wspólnie z dziećmi Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim dla dzieci.
Spacery rozpoczynają się o godzinie 11.00.
Zgłoszenia z podaniem liczby uczestników i wieku dzieci pod numerem telefonu 61 647 76 34 lub osobiście w punkcie informacji Bramy Poznania.
10.07. (sobota) godz. 11.00 Wyprawa pierwsza: Ostrów Tumski i stare koryto Warty
14.08. (sobota) godz. 11.00 Wyprawa druga: Stare Miasto
21.08. (sobota) godz. 11.00 Wyprawa trzecia: Plac Wolności i Dzielnica Cesarska
Wyprawa pierwsza: Ostrów Tumski i stare koryto Warty
Sprawdzimy czy działa pompa wodna na Ostrowie i co takiego zrobiły tutaj diabły. Policzymy ile jest kłódek na moście biskupa Jordana i poznamy miejsce, w którym dawniej płynęła Warta.
Start: przed muralem na Śródce
Trasa wyprawy: Śródka – Ostrów Tumski – Park Stare Koryto Warty
Wyprawa druga: Stare Miasto
Zobaczymy jak trykają się koziołki, gdzie jest tajne przejście przy poznańskiej farze i ile ważą znajdujące się w niej organy. Sprawdzimy, co tym razem diabły spsociły niedaleko Starego Rynku.
Start: przy koziołkach u zbiegu ulicy Wodnej i placu Kolegiackiego
Trasa wyprawy: plac Kolegiacki – Stary Rynek – zamek na Wzgórzu Przemysła
Wyprawa trzecia: Plac Wolności i Dzielnica Cesarska
Przyjrzymy się bliżej nietypowym budynkom w dawnej Dzielnicy Cesarskiej, policzymy ile gęsi można zobaczyć przy ul. Św. Marcin. Sprawdzimy kim są Nierozpoznani i jaki zwierz przysiadł na poznańskiej Operze.
Start: przy fontannie na placu Wolności
Trasa wyprawy: plac Wolności – Zamek Cesarski – Park Mickiewicza