A A A
pl en
Start Aktualności Weekend na Szlaku Piastowskim i Imieniny Miasta Patronów Poznania na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

Weekend na Szlaku Piastowskim i Imieniny Miasta Patronów Poznania na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

Dołączyliśmy do tegorocznego Weekendu na Szlaku Piastowskim, będącego wyjątkowym przedsięwzięciem organizowanym na terenie Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Jednocześnie to okres, w którym odbędą się obchody z okazji Imienin Patronów Miasta Poznania

Szereg wydarzeń w dniach 24-26 czerwca 2022 roku przybliży nam historię Piastów, prezentując między innymi przedstawicieli i przedstawicielki dynastii. Podczas niedzielnego spaceru na Trakcie Królewsko-Cesarskim dowiemy się, co jadali pierwsi Piastowie w czasach, gdy Poznań był grodem.

Zapraszamy na VI Weekend na Szlaku Piastowskim i Imieniny Patronów Miasta!

 

◆ 24.06, godz. 20:00 ━ Trakt Królewsko-CesarskiSpacer: Katedra – instrukcja obsługi

Katedra to nie tyko budynek – katedra to coś zdecydowanie więcej. Wyobraźcie sobie wyspę ze skromną, niską zabudową otoczoną dużą ilością zieleni, a pośrodku ponad sześćdziesięciometrowa budowla z wielkiej ilości kamieni i cegieł, która jest prawdopodobnie największym obiektem, który kiedykolwiek zobaczycie w swoim życiu. Żeby poznać jej fenomen, wyruszymy w podróż w czasie, do wieków średnich –które, jak pokażemy, wcale nie były takie ciemne. Intrygujący świat średniowiecznych wyobrażeń odkryjemy podczas nocnego spaceru po gotyckich wnętrzach, które będziemy eksplorować za pomocą światła latarek. Dowiemy się m.in. co katedra ma wspólnego z nieboskłonem i architekturą francuską, jakie niezwykłe zastosowanie może mieć typowy kwadrat i czym jest cegła-palcówka. Rzućmy wspólnie światło na gotycką perłę architektury!

Miejsce: zbiórka na placu przed katedrą

Zasady uczestnictwa: obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru od godz. 19:30 na placu przed katedrą.

Maksymalna liczba uczestników to 60 osób. Decyduje kolejność – nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji. Jedna osoba może odebrać jednorazowo do 3 wejściówek.

 

◆ 26.06, godz. 17:00 ━ Trakt Królewsko-Cesarski
Spacer: Przy stole z władcą, czyli historia od kuchni

Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu to główny szlak turystyczny miasta, wiodący przez najważniejsze zabytki związane z osobami książąt, królów i cesarzy. Niektórzy z władców mieszkali tutaj na stałe, inni przybywali tylko z krótką wizytą. Wszyscy jednak zasiadali w Poznaniu do stołu, który dawniej silnie wiązał się z polityką i sprawowaniem władzy. 

Co jadali i pijali pierwsi Piastowie w czasach, gdy Poznań był grodem na wyspie? Jakie tajemnice o stołach władców i ich poddanych kryje archeologia i średniowieczne kroniki? Jak należało się zachowywać podczas dworskich uczt na zamku królewskim? Czy na zwyczaje żywieniowe pierwszych Piastów wpływała nowa religia? To tylko niektóre z pytań, na które odpowie przewodnik podczas spaceru wiodącego od Ostrowa Tumskiego po Zamek Królewski. Wielka historia toczyła się nie tylko na polach bitew, ale także w salach jadalnych, a oznaką władzy – obok korony i zamku – bywała także wystawność zastawy i potraw. Poznaj historię piastowskiego Poznania od kuchni! 

Gdzie: start na placu przed katedrą

Czas trwania: 120 minut

Cena: udział bezpłatny

Zasady uczestnictwa: wstęp wolny

 

Więcej informacji o Weekendzie na Szlaku Piastowskim: https://szlakpiastowski.pl/

Oficjalni partnerzy Traktu Królewsko-Cesarskiego: